Reclame noi

Sep 012015
 

Program zilele Covasna 2015

Vineri – 4 septembrie – Program zilele Covasna 2015

10:00               Conferinţă de Cluster Internaţional

16.30               Vernisaj expoziţie de caricatură Lukács Sándor „Lucky (Casa Orăşenească de Cultură)

17:00               Muzică de promenadă

17:30               Demonstraţie de arte marţiale – Clubul de karate „Mikado” din Covasna

18:00               Concert PinceBand

19:00               Clubul Elevilor Covasna – Spectacol de dans

20:30               Concert Akusztik

22:00               Chop-Snobs

22:00               Tequila Party (Crama)

22:00               Retro Party (Csacsa Bar)

23:35               Concert Background

 

Sâmbătă – 5 septembrie – Program zilele Covasna 2015

09:00               Gastronomie – concurs de gătit în ceaun (Parc)

09.00               Concurs de tăiat lemne (lângă Supercoop)

09:00               Cupa minifotbal Covasna (Sala de Sport-Voinesti)

09.00               Cupa de fotbal „Lőrincz Zsigmond” pentru copii (Terenul de Fotbal)

10.00               Concurs de şah (Sala de Sport – Liceul „Korosi Csoma Sandor”)

10:00               Concert muzică populară Diana Mogoş/Adrian Negrilă

10:30               Ansamblul folcloric Florile Zagonului

11:00               Ansamblul Folcloric Junii Covăsneni, coregraf maestru Popa Gică – Braşov, coordonator Oana Şulea

12:00               Celebrarea nuntaşilor de aur (Casa de Cultură, sala mare)

15:00               Concert Muzică uşoară Diana Mogoş/Adrian Negrilă

16:00               Concert HANGfoglalas
20:00               Concert Stroke 69

20:00               Concert Evolve (Centru Cultural Covasna)

21:00               Concert ALINA EREMIA
21:00               The Crazy Plumbers (Centru Cultural Covasna)

22:00               Concert Homonyik Sandor

22:00               DMS Party (Crama)

22:00               Smilnov Party (Csacsa Bar)
23:30               Concert Bojtorján

 

Duminică – 6 septembrie – Program zilele Covasna 2015

09.00               Concurs tenis de masă (Sala de Sport-Voinesti)

09.00               Cupa de fotbal „Lőrincz Zsigmond” pentru copii (Terenul de Fotbal)

13:00               Concurs automobilistic  AUTOCRONO (Valea Zânelor)

13:00               Ansamblul folcloric Gyöngyharmat din Zăbala

13:30               Ansamblul folcloric Recefice – Covasna

14:00               Ansamblul popular din Plăieşii de Jos

17:30               Premiere: – Concurs auto

  • Locul unde trăim – imaginea noastră

18:00               Daavid (Muzsika TV)

19:00               Concert McHaver&Teknő (Ungaria)

20:00               Concert Etnic
20:45               Extragerea tombolei

21:00               Concert Kozsó & Ámokfutók

22:00               Focuri de artificii
22:00               We Like To Party (Crama)

22:00               DJ Blue-Light (Csacsa Bar)

22:10               Concert Charlie

May 032014
 

Multi dintre voi va intrebati ca ce este acum la zilele Sfantu Gheorghe 2014. Ei, bine, datorita unui sponsor generos, poti urmari zilele Sfantu Gheorghe 2014 live:

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 live – scena centrala:

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 live – Scena tineretului:

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 live – scena secundara:

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 live – Scena La ruine:

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 live – vedere generala:

Apr 242014
 

zilele-brasovului-2014Concerte la zilele Brasovului 2014

Vineri 25 aprilie 2014:

18.00Jockers – Trupa locala ( 45 min. )

18.45King’s Project – Trupa locala ( 45 min. )

19.30Holograf ( 1h 10 min. )

Foc de artificii de zilele Brasovului 2014

Sambata, 26 aprilie 2014:

17.40 – Frappe – Trupa locala ( 35 min. )

18.15 – The Band –Trupa locala ( 45 min. )

19.00 – DJ Project ( 1 h )

20.00 Andreea Balan ( 1h 10 min. )

Duminica, 27 aprilie 2014:

Concert extraordinar de muzica populara de la 17.00

Ansamblul Măgura Codlei, Program artistic Comunitatea greacă din Braşov, Ansamblul Tara Bârsei, Radu Ciordaş, Angela Rusu

Program targuri de zilele Brasovului 2014: zilnic

Piaţa Sfatului                                        Târg de flori

Targ de bunatati

Parcul N. Titulescu                           Târg de meşteşugari

Evenimente de zilele Brasovului 2014:

Sambata, 25 aprilie 2014:

8.00- 15.00 Ediţia a III – a a Braşov Marathon organizat de Clubul pentru Protecţia Naturii şi Turism Braşov

Traseu: -Appollonia Hirscher, Castelului, Aleea Tiberiu Brediceanu în intervalul orar 8.00 – 8.20

– Aleea Tiberiu Brediceanu, Suişul Castelului, Castelului( pe trotuar), Diaconu Coresi în intervalul orar 10.30 – 15.00

Duminica, 26 aprilie 2014: Parada Junilor  

10. 30 – Traseu: Piaţa Unirii, str. Brâncoveanu, Str. G. Bariţiu, str. Mureşenilor, Bd. Eroilor, Str. Republicii, Piaţa Sfatului, Str. Apollonia Hirscher, str. Poarta Schei, str. Prundului, Piaţa Unirii, Pietrele lui Solomon

Alte evenimente de zilele Brasovului 2014:

Vineri, 25 aprilie 2014

Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov, Mansarda Casei Baiulescu

12.00 Atelier de bibliobijuterii, eveniment în cadrul Săptămânii Naţionale a Bibliotecilor

18.00 Jocuri pentru voluntari susţinute de Asociaţia Colors Braşov

Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

18.00 Clubul de lectură, moderator: Ana Oniţă

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov (sala Studio)

19.00 Trei femei înalte– de Edward Albee, regia: Sânziana Stoican, scenografia: Valentin Vârlan

Centrul Cultural Reduta

19.00 Concert -Illenyi Katica

Sambata, 26 aprilie 2014

Teatrul Arlechino Braşov

10.00 Ratuşca Cea Urâtă – de Valentin Dobrescu, regia artistică şi scenografia: Valentin Dobrescu, muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Strada (Casa Memorială Ştefan Baciu)

12.00 Magique– scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Silvian Duică, scenografia, construcţie păpuşi: Daniel Rosca, pictura: Diana Popescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov (sala Studio)

19.00 Nişte Fete – de Neil LaBute, regia: Gelu Colceag, scenografia: Ştefan Caragiu

Filarmonica Braşov (Sala „Patria”- sala muzicii de cameră )

19.00 Recital Cameral – solist: Anton Niculescu – violoncel

Opera Braşov

18.30 Silvia – operetă de E. Kalman, dirijor: Dorel Munteanu, regia: Anda Tăbăcaru-Hogea

DUMINICĂ, 27 APRILIE 2014

Teatrul Arlechino Braşov

10.30 şi 12.00 Fluierul Fermecat – de Adrian Găzdaru, regia artistică: Adrian Găzdaru, scenografia: Gelu Rîscă, muzica: Cătălin Creţu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov ( sala Operei Braşov)

19.00 Fazanul – de Georges Feydeau, regia: Cristian Hadji – Culea, decorul: Ştefan Caragiu, costumele: Liliana Cenean, coregrafia: prof.Doina Enache şi Csongor Kicsi.

Expozitii de zilele Brasovului 2014:

Expozitii deschise de zilele Brasovului 2014

1 – 31 aprilie 2014

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

(marţi – duminică, 9.00 – 17.00) Expoziţia temporară „Tradiţii şcolare braşovene în liceele Johannes Honterus şi Andrei Şaguna

1 – 31 aprilie 2014

Muzeul de Artă Braşov

(marţi – duminică, 10.00 – 18.00) Expoziţia „Maeştri ai picturii româneşti. Colecţia Lucian Pop

1 – 31 aprilie 2014

Muzeul de Etnografie Braşov

(marţi – duminică, 9.00 – 17.00) Expoziţia temporară: „Urmele mocanilor săceleni în Dobrogea

1 – 31 aprilie 2014

Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

(luni – sâmbăta: 10.00 -17.00)

(marţi -vineri: 9.00 – 17.00) Expoziţia temporară: „Copilăria de altădată” colecţionar: Marian Spătaru

17 aprilie – 17 mai 2014

Sala „Patria” – Foaierul Expoziţia de fotografie: „Despre Juni” Colecţia fotografului Vlad Dumitrescu

1 – 31 aprilie 2014

Galeria KronArt (str. Postăvarului nr.18)

Expoziţia: „ RIMPFONY”, despre adevăratele valori ale omenirii a artistului plastic Gabriel Stan

 

Asadar, esti asteptat cu drag de zilele Brasovului 2014 pentru o doza de distractie si relaxare!

Sep 042013
 

Program zilele Covasna 2013

In acest articol aveti, orientativ, un program zilele Covasna 2013, care sa va ajute sa va descurcati cu diferitele evenimente ce vor avea loc cu aceasta ocazie.

Miercuri – 4 septembrie  Program zilele Covasna 2013

18:00               Prezentare de carte: Kisgyörgy Zoltán: Háromszéki borvizeskönyv (Cartea apelor minerale din Trei Scaune)

                        Sala mare a Casei de Cultură. Organizator: Centrul de Informare Turistică

Joi – 5 septembrie Program zilele Covasna 2013

 

17:00               Vernisaj individual Csutak Levente – festivitate de deschidere. Participă corul „Hozsánna” – Galeria de artă

19:00               Örkény István: A végzet (Destinul) – Trupa de Teatru „Kőrösi Csoma Sándor”, regizor: Molnár János (Centrul Cultural)

 

Vineri- 6 septembrie Program zilele Covasna 2013

 10:3017:00 A III-a Conferinţă Internaţională a clusterelor în organizarea ASIMCOV (Sala de conferinţă a Hotelului Hefaistos)

12:00               Covasna şi oraşele înfrăţite. Expoziţie de carte (Biblioteca Orăşenească)

16:00               Recrutare

17:00               Cuvânt de deschidere – dl. Thiesz János, primarul oraşului Covasna

17:10               Spectacol de dans cu ansamblurile La Fiesta şi Diversity

18:15               Demonstraţie de arte marţiale – Clubul de karate „Mikado” din Covasna

19:00               Concurs de fotografii în organizarea asociaţiei de tineret „FIKOSZ” deschiderea vernisajului de fotografii pentru amatori (Casa de Cultură)

19:30               Concert Black Velvet

20:30               Concert Garázs

21:30               Concert Overloaded

22:30               Concert Background

24:00               Bal de stradă cu formaţia ROLE

Sâmbătă –  7 septembrie  Program zilele Covasna 2013

 

10:00               Minifotbal (sala sporturilor din Voineşti)

10:00               Concurs de gătit tocană în organizarea ASIMCOV

12:00               Celebrarea nuntaşilor de aur – Casa de Cultură, sala mare

14:00               Ansamblul Popular Izvoraşul şi Ansamblul Popular Gyongyharmat din Zăbala

15:00               Meci de fotbal: A.S. Covasna—Ciucaşul întorsura Buzăului – juniori (terenul de fotbal)

17:00               Meci de fotbal: A.S. Covasna— Ciucaşul întorsura Buzăului – sen. (terenul de fotbal)

17:00               Ansamblul popular din Plăieşii de Jos

18:00               Concert Scholastic şi Logofătu Diana

19:00               Concert MUSICAL STUDIO (oraşul Pápa)
20:00               Concert FIESTA
20:50               Concert STROKE69

21.20               Dans cu făclii – ansamblul La Fiesta
21:40               Concert ANDREA BăLAN
22:30               Concert NAPOLEON BULEVARD
24:00               Bal de stradă cu formaţia BETLI DUO

Duminică-  8 septembrie Program zilele Covasna 2013

 

10:00–14:00    Concurs de tenis de masă (sala sporturilor din Voineşti)

10:00-16:00     Concurs de şah – sala sporturilor din liceu

12:30               Inaugurarea bustului lui Gazdáné Olosz Ella şi prezentare de carte. Participă Corul „Pastorala” – parcul central şi sala mare a Casei de Cultură

12:30               Concurs auto (Valea Zânelor)

14:00               Spectacol de folclor: ansamblurile folclorice din Târgu Secuiesc şi Covasna (Formaţia Voineştenii, Ansamblurile Kankalin, Recefice, Irgumburgum, Harmatfű)

17:00               Háromszéki csemeték – scena mare
18:00               HORA (etno)

18:45               Decernarea premiilor la concursul auto si “Locul unde trăim – imaginea noastră” – concurs foto FIKOSZ

19:25               Concert KOZMIX (live)

20:50               Extragerea tombolei
21:00               Concert ZOLTÁN ERIKA
22:00               Focuri de artificii
22:15               Concert APOSTOL (live)

 

Program pe scena de lângă Clubul Elevilor zilele Covasna 2013

 

13:00               Concurs tinere  talente: trupe şi formaţii din Covasna,

14:30               Karaoke

15:30               CANOY – formaţia lui Bajkó Edina

16:30               Concert AKUSZTIK

17:30               Munteanu Adelina Band

 Programe permanente la zilele Covasna 2013:

-Flash-mob  (parc de statui vii -Trupa de Teatru „Kőrösi Csoma Sándor”)

Expoziţii, vernisaje

– Vernisaj individual Csutak Vilmos (Galeria de artă)

– Vernisaj memorial Gazdáné Olosz Ella (Casa de Cultură)

– Expoziţie foto în organizarea Asociaţiei FIKOSZ

– Cortul Crucii Roşii

Târgul meşteşugarilor (sâmbătă şi duminică în centrul oraşului) la zilele Covasna 2013

Programe pentru copii sâmbătă şi duminică: Asociaţia Caritas din Tg. Secuiesc cu casă de joacă, Minestrone Band (Martinka János), Nagy-Kopeczki Kálmán (teatru de păpuşi), cortul pentru copii a Parohiei Reformate din Voineşti (Orbán Lajos).

 program-zilele-covasna-2013